Kun otin ensiaskeleeni kohti minimalistista elämäntapaa elokuussa 2019 tapahtui se käytännössä ensisijaisesti tavaroiden karsinnan käynnistämisenä. Tämän reilun vuoden minimalismimatkana aikana olen vähitellen usein eri tavoin ja kerroin karsinut omaisuuttani, josta olen juuri sillä hetkellä ollut valmis luopumaan. Viime blogissani käsittelin aihetta minimalismipeli eli kuinka hävittää 465 tavaraa kuukaudessa, päivät 1 – 10. Minimalismipeli on edennyt päiviin 11 – 20, joita dokumentoin tällä kertaa.
Päivä 11: Kuinka monta lukkoa tarvitsen? Kaappiin jäi vielä muutama. Mummin piironki on aikojen saatossa kadonnut, mutta avaimet ovat jääneet. On tullut aika sanoa näille magneeteille myös jäähyväiset. Päivä 12: mm. Ikean muovikulhot ja kannet + muu sekalainen sälä saavat mennä.
Minimalismipeli päivät 11 – 20: Olen toistaiseksi onnistunut vielä säilyttämään kellarin lähes koskemattomana. Koska minimalismipelin vaikein kolmannes, päivät 21 – 30, on vielä edessä, oletan, että myös kellarin penkominen tulee noina viimeisinä pelipäivinä ajankohtaiseksi. Kenties on aihettakin, sillä katsellessani naapureideni lähes tyhjiä kellarikomeroita tunnen itseni hamstraajaksi ennemmin kuin minimalistiksi. Arvelen, että olen asettunut taloksi minimalistiklaaniin.
Mikäli et ole vielä tutustunut minimalismipelin ensimmäiseen postaukseen eli päiviin 1 – 10, voit tehdä sen alta.
Kuinka hävittää 465 tavaraa kuukaudessa?
Tähän mennessä olen läpikäynyt kaikki kaapit ja laatikot jo useampaan kertaan. Joka ikinen kerta löydän samoista kaapeista ja laatikoista aina uutta karsittavaa. Kuten kellarini, ei kotinikaan täytä blogeissa, Pinterestissä tai YouTubessa minimalistisina esitettyjen kotien kriteereitä. Eikä sen tarvitsekaan, sillä mielestäni on tärkeintä luoda juuri sellainen asuinympäristö, jossa itse parhaiten viihtyy ja voi hyvin. Ja minähän viihdyn, kun on siistiä ja kaikki tavarani löytävät paikkansa. Kun ympäristö on levollinen, mielikin on. Kotini on todellakin linnani!

Jos jotakuta kiinnostaa, on Facebookin Loistava järjestys – ryhmässä käynnissä joulusiivoushaaste, joka auttaa hyvissä ajoin jouluun valmistautumisessa. Samalla pääsee jakamaan muiden kanssa kokemuksia ja arvioimaan omien tavaroiden tarpeellisuutta. Itse jätin tällä kertaa haasteen väliin, mutta siellä on mielestäni järjestelyyn ihan kelpo vinkkejä kaikille.
Päivä 15: eripari ja epämukavia sukkia sekä vanhat liivit. Päivä 16: Siihen nähden, että käytän todella vähän koruja, on niitä kertynyt kiitettävästi. Nämä lähtevät nyt.
Jos jotain olen oppinut tämän reilun vuoden aikana, on se, että kykenen nykyisin aiempaa paremmin hallitsemaan tavaravirtoja. Vaikka meille kaikille kertyy kaikenlaista aina huomaamatta ja vähitellen, osaan nykyisin aiempaa tietoisemmin tehdä valintoja ja hallita kotini varastonkiertoa siten, että se osoittaa ennemmin ulos kuin sisään.
Päivä 17: Yhden hengen taloudessa ei yleiskoneelle ole käyttöä. Päivä 17: Kone ja sen osat ovat onneksi jo löytäneet uuden kodin.
Toinen vuoden aikana tekemäni havainto on se, että elän entistä ekologisempaa ja kenties terveellisempää elämää nykyisin. Koska aikaa ei mene TV:n katseluun, olen palannut mm. kirjojen pariin ja alkanut kirjoittaa tätä blogia. Viime aikoina olen kuunnellut elämänkertoja lain molemmin puolin. Oletteko huomanneet, että nykyään kirjoitetaan todella paljon elämänkertoja vielä elossa olevista henkilöistä? Näitä suosittuja ”Celebrity biographies” -teoksia kirjoitetaan, koska meillä on halu samaistua ja oppia tuntemaan ko. julkkis paremmin.
Päivä 18: Kynät ja siveltimet.
Oletteko huomanneet, että kyniä kertyy yllättävän helposti, jos ei pidä varaansa.Päivä 19: risat johdot, vanha ikkunatiiviste, ruuvit ja verhonipsut. Päivä 20: sekalaisia pussukoita, pelikortit, veitset, miniatyyrikissa, pinssi, mittanauha, niittejä, vanhat lasit ja lasikotelo, nahkakukkaro ja kengät.
Lisäksi kuluneen reilun vuoden aikana on ollut hienoa huomata, että minimalistiset ensiaskeleeni ovat paitsi vähentäneet turhia tavaroitani myös tuoneet elämääni enemmän tarkoituksenmukaisuutta. Pystyn aiempaa paremmin keskittymään itselleni merkityksellisiin ja olennaisiin asioihin. Siitä olen kiitollinen. Toistaiseksi olen selvinnyt minimalismipelistä hyvin, mutta edessä ovat yhä kaikkein haastavimmat päivät 21 – 30. Seuraavassa blogissa selviää, kuinka minimalismipelissä lopulta kävi.
Inspiroivaa ja opiksi otettavaa 🙂
Kiitos Evy, tässä oppii itsekin jatkuvasti uutta :).